بزرگ ایران میلیون تابستان اخبار اجتماعی

بزرگ: ایران میلیون تابستان اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات ورود «جونم» به فرهنگ فوتبالی ما!

مسابقه های فوتبال تیم ملی در جام جهانی، مهم ترین بحث این روزهاست و گزارشگرها، مهم ترین چهره های تلویزیونی این مسابقات. یادتان است در سال 2014 مزدک میرزایی به ع

ورود «جونم» به فرهنگ فوتبالی ما!

ورود «جونم» به فرهنگ فوتبالی ما!

عبارات مهم : ایران

مسابقه های فوتبال تیم ملی در جام جهانی، مهم ترین بحث این روزهاست و گزارشگرها، مهم ترین چهره های تلویزیونی این مسابقات. یادتان است در سال 2014 مزدک میرزایی به عنوان گزارشگر مسابقه های جام جهانی به برزیل اعزام شد و چون باکس گزارشگری به وسیله صداوسیما خریداری نشده بود، او تنها توانست یک نیمه آن هم به صورت تلفنی بازی را گزارش کند! امسال هم با وجود این که پیمان یوسفی به عنوان نماینده رسمی شرکت صداوسیما جهت گزارش مسابقه های فوتبال تیم ملی به روسیه رفته، ظاهراً نتوانسته است مجوزهای گزارشگری از ورزشگاه های این کشور را به دست آورد و عادل فردوسی پور از استودیوی تهران، گزارش مسابقه کشور عزیزمان ایران و مراکش را برعهده گرفت. گزارشی که اتفاقاً به خاطر اتفاقات خاص این مسابقه، به یکی از خاطرات جمعی ما ایرانیان تبدیل شد.

یک گزارش ملی
عادل که از یکی دو روز قبل به عنوان گزارشگر مسابقه کشور عزیزمان ایران و مراکش گزینش شده است بود، در جریان مسابقه تلاش کرد گزارشی به شدت «ملی» تحویل مخاطب و تصویری متحد و یکدل (دقیقاً همان چیزی که مورد نیاز داریم) را از ملی پوشان فوتبال به آنان نشان بدهد. به همین علت هم بارها از عباراتی همانند «تیمِ متحدِ ایران»، «همه با هم»، «بچه ها پشت هم» و حتی «ذخیره های متحد» استفاده کرد. فردوسی پور که بیش از دو دهه گزارشگری فوتبال را در کارنامه دارد، تلاش کرد تا نگذارد بعضی از آن ها به خاطر غلط های فوتبالی شان به عنوان مقصران موفق نشدن احتمالی آشنا شوند. اگر بخواهیم مثال واضحی بزنیم، باید به موقعیت خوبی اشاره کنیم که سردار آزمون نیمه اول از دست داد. عادل تا آخر بازی هرگاه می خواست این موقعیت را یادآوری کند، نام «سردار آزمون» را نمی آورد و تنها به ذکر این که «ما» موقعیتی را خراب کرده ایم، بسنده می کرد.

ورود «جونم» به فرهنگ فوتبالی ما!

جونم امید ابراهیمی
نکته بامزه گزارش عادل، تکه کلام های طنزی بود که خاص گزارش خود اوست. بعد از به ثمر رسیدن گل، هنگامی که دید مهدی طارمی نزدیک ترین بازیکن جهت زدن گل بازی هست، به ماجرای «خیریت» اشاره ریزی کرد و رد شد. جالب تر از همه اما، عبارت «جونم» بود که از دیروز و عملاً به وسیله عادل فردوسی پور به فرهنگ فوتبالی ما اضافه شد. به عنوان یک مخاطب پروپاقرص فوتبال، باید بگویم این عبارت «جونم…» را پیشتر تنها در همین ویدئو «اومدیم روسیه» و از زبان «جناب خان» شنیده بودم. عادل ولی با استفاده چند باره از این عبارت، آن را به نوعی به دایره واژگان فوتبالی ها اضافه کرد. «جونم امید [ابراهیمی]»، «جونم علیرضا بیرانوند» و حتی «جونم کی روش» نمونه هایی از استفاده از این عبارت در گزارش او هستند. حالا به آسانی می توانید «جونم…» (به جای… نام بازیکن های تیم ملی را بگذارید) را در شبکه های اجتماعی بیابید؛ آن هم به کرات.

روزنامه خراسان

واژه های کلیدی: ایران | فرهنگ | مسابقه | ایرانی | فوتبال | مسابقه | فوتبالی | گزارشگر | استفاده | ایرانیان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog